Bareback - 7
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Cameron Wright - Eagle Butte, SD
|
2.
Kelcey Nordvold - Ft. Pierre, SD
|
3.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
2.
Trig Clark - Meadow, SD
|
3.
Jake Smith - Whitewood, SD
|
4.
Justin Kisseck - Gillette, WY
|
|
Barrel Racing - 56
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Martina Graner - Huff, ND
|
2.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
3.
Katie Wall - Mulvane, KS
|
4.
Ashlee Jaeger - Newell, SD
|
5.
Madison Huber - Mandan, ND
|
6.
Rayel Livermont - Martin, SD
|
7.
Laura O'Leary - Timberlake, SD
|
8.
Bridget Lundeen - Rapid City, SD
|
9.
Annie Fulton - Miller, SD
|
10.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
11.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
12.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
13.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
14.
Tristin Laplante - Dupree, SD
|
15.
Calby Pearman - Parade, SD
|
16.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
2.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
3.
Whitney Olson - Flandreau, SD
|
4.
Bailie Murnion - Bowman, ND
|
5.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
6.
Linda Evridge - Lemmon, SD
|
7.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
8.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
9.
Kaylee Gallino - Wasta, SD
|
10.
Lann Shorb - Rapid City, SD
|
11.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
|
12.
Shelby Vinson - Worthing, SD
|
13.
Pam Hannum - Ft Pierre, SD
|
14.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
15.
Tawny Maxon - Little Eagle, SD
|
16.
Cindy Mankin - Gillette, WY
|
17.
Shari Taggart - Ft. Pierre, SD
|
18.
Makayla Kroeplin - Highmore, SD
|
19.
Jill Moody - Pierre, SD
|
20.
Amy Deichert - Howes, SD
|
21.
Lisa Bruley - Willow Lake, SD
|
22.
Tisa Kraft - Berthold, ND
|
23.
Tatum Ward - White Horse, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
2.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
3.
Bunny Bothwell - Belle Fourche, SD
|
4.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
5.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
|
6.
Lacy Cowan - Eagle Butte, SD
|
7.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
8.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
9.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
|
10.
Jana Griemsman - Piedmont, SD
|
11.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
12.
Madison Rau - Mobridge, SD
|
13.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
14.
Brandy Holzer - Mobridge, SD
|
15.
Mattee Pauley - Wall, SD
|
16.
Karisa Curtis - Fruitdale, SD
|
17.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
|
Bull Riding - 19
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Duffy Dupris - Timber Lake, SD
|
2.
Austin Pateneaude - Timber Lake, SD
|
3.
Taylor Miller - Faith, SD
|
4.
Scott Shoemaker - Gregory, SD
|
5.
CJ Pesicka - Timber Lake, SD
|
6.
Hayden Niegel - Eagle Butte, SD
|
7.
Chance Olson - Belle Fourche, SD
|
8.
Josh Kline - Advance, NC
|
9.
Jocob Kopp - Mandan, ND
|
10.
Clint Nelson - Philip, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Dillon Anderson - Sturgis, SD
|
2.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
3.
Levi Schonebaum - Burke, SD
|
4.
Jake Foster - Meadow, SD
|
5.
Jake Carmody - Mobridge, SD
|
6.
Allen Auer - Whitewood, SD
|
7.
Nolan Hall - Timber Lake, SD
|
8.
DC Holeman - Mandaree, ND
|
9.
Dayton Spiel - Parade, SD
|
|
Calf Roping - 34
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Samuel Boldon - Oglala, SD
|
2.
Carson Musick - Pierre, SD
|
3.
Cameron Irwin - Wittmann, AZ
|
4.
Ben Grann - Mandan, ND
|
5.
Colton Musick - Pierre, SD
|
6.
Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
|
7.
Cody Trainor - Red Owl, SD
|
8.
Chase Lako - Arthur, ND
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
2.
Daine McNenny - Sturgis, SD
|
3.
Jade Lyon - Meadow, SD
|
4.
Dustin Entzel - Killdeer, ND
|
5.
Jon Peek - Williston, ND
|
6.
Newt Bruley - Willow Lake, SD
|
7.
Tanner Wznick - Dickinson, ND
|
8.
Logan Brown - Miles City, MT
|
9.
Jesse Clement - Ridgeview, SD
|
10.
Treg Schaack - Edgemont, SD
|
11.
Tyus Olson - Mud Butte, SD
|
12.
Dillon Wickum - Minot, ND
|
13.
Trey Young - Dupree, SD
|
14.
Matt Peters - Hot Springs, SD
|
15.
Pearson Wientjes - Mound City, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Jason Lawrence - Washburn, ND
|
2.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
|
3.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
4.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
5.
Douglas Lawrence - Timber Lake, SD
|
6.
Jamie Wolf - Pierre, SD
|
7.
Blake Eggl - Minot, ND
|
8.
Rex Treeby - Hecla, SD
|
9.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
10.
Deon Dorsey - Isabel, SD
|
11.
Logan Seifert - Scranton, ND
|
|
Goat Tying - 30
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Tearnee Nelson - Faith, SD
|
2.
Shayna Miller - Faith, SD
|
3.
Katy Miller - Faith, SD
|
4.
Annie Fulton - Miller, SD
|
5.
Stacy Doll - Prairie City, SD
|
6.
Georgia Biez - Pheonix, AZ
|
7.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
8.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
9.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
10.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
11.
Sarah Vrchota - Starbuck, MN
|
12.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
13.
Tarin Hupp - Huron, SD
|
14.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
15.
Danny Aus - Granite Falls, MN
|
16.
Teagan Gustafson - Hanley Falls, MN
|
17.
Lacey Hewitt - Sheridan, WY
|
18.
Teddi Schwagler - Mandan, ND
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
2.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
2.
Amy Tierney - Oral, SD
|
3.
Taylor Bothwell - Pierre, SD
|
4.
Tawny Barry - Carter, SD
|
5.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
6.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
7.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
8.
Jordan Tierney - Oral, SD
|
9.
Shaylee Hance - Chadron, NE
|
10.
Remi Wientjes - Onida, SD
|
|
Ladies Breakaway - 64
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
2.
Macy Fuller - Wittmann, AZ
|
3.
Madison Huber - Mandan, ND
|
4.
Tana Bonnet - Isabel, SD
|
5.
Sarah Vrchota - Starbuck, MN
|
6.
Teddi Schwagler - Mandan, ND
|
7.
Rayel Livermont - Martin, SD
|
8.
Anna Jorgenson - Watford City, ND
|
9.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
10.
Danny Aus - Granite Falls, MN
|
11.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
12.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
13.
Annie Fulton - Miller, SD
|
14.
Katy Miller - Faith, SD
|
15.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
16.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
|
17.
Shayna Miller - Faith, SD
|
18.
Teagan Gustafson - Hanley Falls, MN
|
19.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
|
20.
Calby Pearman - Parade, SD
|
21.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
22.
Stacy Doll - Prairie City, SD
|
23.
Georgia Biez - Pheonix, AZ
|
24.
Lacey Hewitt - Sheridan, WY
|
25.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
2.
Hanna Brown - Faith, SD
|
3.
Bridget Howell - Belle Fourche, SD
|
4.
Bailey Peterson - Parade, SD
|
5.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
6.
Jordan Bickel - Trail City, SD
|
7.
Amy Deichert - Howes, SD
|
8.
Shaldon Osterberg - Killdeer, ND
|
9.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
10.
Jacque Murray - Isabel, SD
|
11.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
12.
Corey Hart - Mobridge, SD
|
13.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
14.
Shania Johnston - Union Center, SD
|
15.
Trista Berry - Rapid City, SD
|
16.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
17.
Toby Dunlavy - Laramie, WY
|
18.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
19.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
20.
Toni Olson - Mud Butte, SD
|
21.
Ava Rankin - Belle Fourche, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
2.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
3.
Jana Jasper - Colome, SD
|
4.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
|
5.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
6.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
7.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
8.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
9.
Jordan Tierney - Oral, SD
|
10.
Mattee Pauley - Wall, SD
|
11.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
12.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
|
13.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
14.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
15.
Amy Tierney - Oral, SD
|
16.
Tawny Barry - Carter, SD
|
17.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
18.
Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 19
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Tucker Whitney - Iona, SD
|
2.
Rhett Fox - Buffalo, SD
|
3.
Dalton Hump - Ft. Pierre, SD
|
4.
Tanner Simons - Sturgis, SD
|
5.
Jay Longbrake - Dupree, SD
|
6.
Jade Maier - Bowdle, SD
|
7.
Taylor Tupper - Belle Fourche, SD
|
8.
Jim O'Leary - Timberlake, SD
|
9.
Reed Arneson - Bison, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Jake Moreland - Spearfish, SD
|
2.
Eric Gewecke - Red Owl, SD
|
3.
Sutton Sandquist - Trail City, SD
|
4.
Dillon Ducheneaux - Mobridge, SD
|
5.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
6.
Jacob Kammerer - Philip, SD
|
7.
Jordan Hunt - Faith, SD
|
8.
Gray Kerstiens - Isabel, SD
|
9.
Wyatt Kammerer - Philip, SD
|
10.
Kash Deal - Dupree, SD
|
|
Sr. Breakaway - 28
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Mike Nelson - Philip, SD
|
2.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
3.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
4.
Kirk Ford - Huron, SD
|
5.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
|
6.
Mark Fulton - Miller, SD
|
7.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
|
2.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
3.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
4.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
5.
John Dean - Platte, SD
|
6.
Bob Burke - Sundance, WY
|
7.
Gayle Evridge - Lemmon, SD
|
8.
JB Lord - Sturgis, SD
|
9.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
10.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
11.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
12.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
2.
Jake Longbrake - Dupree, SD
|
3.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
4.
Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
|
5.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
6.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
7.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
8.
Clifford Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
9.
Jim Hale - White Owl, SD
|
|
Steer Wrestling - 24
|
1. Sat, July 26 2014, 6:00 PM 1.
Clint Nelson - Philip, SD
|
2.
Tate Cowan - Ft. Pierre, SD
|
3.
Ben Grann - Mandan, ND
|
4.
Del Pete Day - Bismarck, ND
|
2S. Sun, July 27 2014, 8:00 AM 1.
Layne Livermont - Martin, SD
|
2.
Taz Olson - Prairie City, SD
|
3.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
4.
Jeremy Stadheim - Reeder, ND
|
5.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
6.
Blake Williams - Piedmont, SD
|
7.
Brice Carmichael - Meadow, SD
|
8.
Sam Olson - Buffalo, SD
|
9.
Simon Quackenbush - Circle, MT
|
10.
JB Lord - Sturgis, SD
|
11.
Casey Olson - Prairie City, SD
|
3. Sun, July 27 2014, 6:00 PM 1.
Jd Struxness - Oral, SD
|
2.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
3.
Tee Hale - White Owl, SD
|
4.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
5.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
6.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
7.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
8.
Tye Hale - Faith, SD
|
9.
Lyle Smith - Lantry, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 48
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|