Bareback - 7
|
Finals Average 1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
2.
Jake Smith - Whitewood, SD
|
3.
Kelcey Nordvold - Ft. Pierre, SD
|
4.
Trig Clark - Meadow, SD
|
5.
Erik Wolford - Belle Fourche, SD
|
6.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
7.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
|
Barrel Racing - 12
|
Finals Average 1.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
2.
Wanda Brown - Edgemont, SD
|
3.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
4.
Amy Deichert - Howes, SD
|
5.
Jana Griemsman - Piedmont, SD
|
6.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
7.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
|
8.
Makayla Kroeplin - Highmore, SD
|
9.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
10.
Dori Hollenbeck - Winner, SD
|
11.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
12.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
|
Bull Riding - 12
|
Finals Average 1.
Allen Auer - Whitewood, SD
|
2.
Dayton Spiel - Parade, SD
|
3.
Jade Nixon - Belle Fourche, SD
|
4.
Neil Muscat - Wall, SD
|
5.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
6.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
7.
Jake Foster - Meadow, SD
|
8.
Levi Schonebaum - Burke, SD
|
9.
Jared Schaefer - Leola, SD
|
10.
Andrew Coughlin - Desmet, SD
|
11.
Chris Kuemper - Delmont, SD
|
12.
Charles Winters - Martin, SD
|
|
Calf Roping - 12
|
Finals Average 1.
Rex Treeby - Hecla, SD
|
2.
Trey Young - Dupree, SD
|
3.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
4.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
5.
Dallas Louden - Martin, SD
|
6.
Matt Peters - Hot Springs, SD
|
7.
Deon Dorsey - Isabel, SD
|
8.
Jesse Clement - Ridgeview, SD
|
9.
Billy Boldon - Oglala, SD
|
10.
Carson Musick - Pierre, SD
|
11.
Colton Musick - Pierre, SD
|
12.
Tyus Olson - Mud Butte, SD
|
|
Goat Tying - 12
|
Finals Average 1.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
2.
Stacy Doll - Prairie City, SD
|
3.
Amy Tierney - Oral, SD
|
4.
Katy Miller - Faith, SD
|
5.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
6.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
|
7.
Tawny Barry - Carter, SD
|
8.
Shayna Miller - Faith, SD
|
9.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
10.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
11.
Tarin Hupp - Huron, SD
|
12.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
|
Ladies Breakaway - 12
|
Finals Average 1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
2.
Elizabeth Baker - Box Elder, SD
|
3.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
|
4.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
5.
Hanna Brown - Faith, SD
|
6.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
7.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
8.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
9.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
10.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
11.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
|
12.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
|
Mixed Team Roping - 12
Saddle Bronc - 12
|
Finals Average 1.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
2.
Eric Gewecke - Red Owl, SD
|
3.
Travis Schroth - Buffalo Gap, SD
|
4.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
5.
Dillon Schroth - Buffalo Gap, SD
|
6.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
|
7.
Wyatt Kammerer - Philip, SD
|
8.
Kash Deal - Dupree, SD
|
9.
Tate Longbrake - Dupree, SD
|
10.
Tucker Whitney - Iona, SD
|
11.
Jake Moreland - Red Owl, SD
|
12.
Jay Longbrake - Dupree, SD
|
|
Sr. Breakaway - 12
|
Finals Average 1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
2.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
|
3.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
4.
Mike Nelson - Philip, SD
|
5.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
6.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
7.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
8.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
9.
John Dean - Platte, SD
|
10.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
11.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
|
12.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
|
Steer Wrestling - 12
|
Finals Average 1.
Casey Olson - Prairie City, SD
|
2.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
3.
Clint Nelson - Philip, SD
|
4.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
5.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
6.
Jake Fulton - Valentine, NE
|
7.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
8.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
9.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
10.
Cole Fulton - Miller, SD
|
11.
Tee Burress - Piedmont, SD
|
12.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
|
Team Penning - 12
Team Roping - 12
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|