Bareback - 5
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Travis Fagen - Sacred Heart, MN
|
2.
Ethan Soderstrom - Lancaster, WI
|
3.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
2.
Dru Wilking - Hartford, SD
|
|
Barrel Racing - 78
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Brooke Wyffels - Marshall, MN
|
2.
Jodi Theisen - Clear Lake, SD
|
3.
Whitney Reed - Solway, MN
|
4.
Pam Hannum - Ft Pierre, SD
|
5.
Katelyn Vizecky - Brandt, SD
|
6.
Annie Lindberg - Emmetsburg, IA
|
7.
Jill Moody - Pierre, SD
|
8.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
9.
Wanda Brown - Edgemont, SD
|
10.
Sherry Wyffels - Marshall, MN
|
11.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
12.
Lann Shorb - Rapid City, SD
|
13.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
14.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Haley Clark - Howard, SD
|
2.
Jolene Loiseau - Colman, SD
|
3.
Katie Fairfield - Egan, SD
|
4.
Tracy Orr - Rosemount, MN
|
5.
Tricia Neels - Sherman, SD
|
6.
Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
|
7.
Hannah Forsythe - Flandreau, SD
|
8.
Ashley Mosier - Rosemount, MN
|
9.
McKayla Lucas - Jordan, MN
|
10.
Heather Bosse - Cogswell, ND
|
11.
Lindsay Jensen - Detroit Lakes, MN
|
12.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
13.
Stephanie Lang - Chancellor, SD
|
14.
Courtney Otto - Marshall, MN
|
15.
Tamille Jacobsen - Stacy, MN
|
16.
Jordan Moore - Mauston, WI
|
17.
Anne Simonsick - Flandreau, SD
|
18.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
19.
Kassie Green - Shakopee, MN
|
20.
Hannah Baumeister - Rapid City, SD
|
21.
Kayla Otto - Marshall, MN
|
22.
Kayla Larson - Bryant, SD
|
23.
Shelby Lang - Chancellor, SD
|
24.
Bailey Webb-Olson - Hugo, MN
|
25.
Emilee Stokes - Rapid City, SD
|
26.
Lindsey Loiseau - Flandreau, SD
|
27.
Katie Bell - Effie, MN
|
28.
Sharon Munn - Monticello, MN
|
29.
Jojo Wagner - Hillman, MN
|
30.
Aubrey Stofferahn - Humboldt, SD
|
31.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
32.
Haley Huls - Sioux Center, IA
|
33.
Brittany Ostrowski - St Cloud, MN
|
34.
Cindy Loiseau - Egan, SD
|
35.
Annaliese Favorite - Rosemount, MN
|
36.
Whitney Olson - Flandreau, SD
|
37.
Mike Boomgarden - Davis, SD
|
38.
Deb Bixler - Hitchcock, SD
|
39.
Brandy Holzer - Mobridge, SD
|
40.
Allie Simons - Aberdeen, SD
|
41.
Tracy Ellig - Horace, ND
|
42.
Sara Rose - Volga, SD
|
43.
Tera Moody - Letcher, SD
|
44.
Emily Kruger - Beaver Creek, MN
|
45.
Barb Westover - Egan, SD
|
46.
Lacey Paplow - Brookings, SD
|
47.
Brenda Ellens - Colton, SD
|
48.
Bethany Oland - Britton, SD
|
49.
Rachel Peterson - Apple Valley, MN
|
50.
Lindsay Miller - Summitt, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Kayla Post - Chandler, MN
|
2.
Dacia Bergeleen - Wessington Springs, SD
|
3.
Alexandra Smiley - Kadoka, SD
|
4.
Cheyenne Kaffenbarger - Tyler, MN
|
5.
Taylor Christensen - Beresford, SD
|
6.
Lauren Athmann - Plymoth, MN
|
7.
Sarah Christensen - Beresford, SD
|
8.
Karisa Neels - Sherman, SD
|
9.
Marielle Hewitt - Rice Lake, WI
|
10.
Tammy Watson - Garretson, SOUTH DAKOTA
|
11.
Heather Ulvestad - Bruce, SD
|
12.
Brooke Ollerich - Hartford, SD
|
13.
Katelyn Crooks - Astoria, SD
|
14.
Heidi Gunderson - Murdock, MN
|
|
Bull Riding - 22
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Logan Berge - Rochester, MN
|
2.
Carl Moberg - White, SD
|
3.
Travis Fagen - Sacred Heart, MN
|
4.
Branden Bott - Fargo, ND
|
5.
Kyle Baker - Rochester, MN
|
6.
Tylor Wojciechowski - Greenbush, MN
|
7.
Kenny Luhmann - Rochester, MN
|
8.
Dixon Hestetune - Cashton, WI
|
9.
Terrance Maier - Pierre, SD
|
10.
Austin Schaefer - Brookings, SD
|
11.
Trevor Fagen - Sacred Heart, MN
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Caden Leleman - Cottonwood, MN
|
2.
Dustin Thompson - Mitchell, SD
|
3.
Mitch Muelken - New Prague, MN
|
4.
Justin Schmitz - Clontarf, MN
|
5.
Keith Konold - Brantd, SD
|
6.
Brent Van Hill - Alvord, IA
|
7.
Ryan Knutson - Toronto, SD
|
8.
Cody Krause - Clear Lake, SD
|
9.
Terry Pollard - Mount Vernon, SD
|
10.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
11.
Cody Kobbermann - Pennock, MN
|
|
Calf Roping - 29
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Tanner Cross - Woonsocket, SD
|
2.
Wyatt Bice - Kildeer, ND
|
3.
Matt Nelson - Colman, SD
|
4.
Justin Scofield - Volga, SD
|
5.
Justin Zwiefel - Burt, IA
|
6.
Michael Filkouski - Sun Prarie, WI
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
|
2.
Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
|
3.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
4.
Todd Rose - Volga, SD
|
5.
Lane Jeffrey - Wilburton, OK
|
6.
Carson Musick - Pierre, SD
|
7.
Rex Treeby - Hecla, SD
|
8.
Chase Lako - Arthur, ND
|
9.
Josh Laursen - Cumberland, WI
|
10.
Trey Buffington - Hurley, SD
|
11.
Colton Musick - Pierre, SD
|
12.
Emmett Davis - Estelline, SD
|
13.
Jody Green - Shakopee, MN
|
14.
Chris Neal - Muldrow, OK
|
15.
Mikey Loiseau - Egan, SD
|
16.
Quinlan D Thomas - Chetek, WI
|
17.
Gannon Gustafson - Hanley Falls, MN
|
18.
Eric Olson - New Richmond, WI
|
19.
Shawn Wik - Webster, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Chad Chambers - Soldier, IA
|
2.
Jamie Thompson - Brookings, SD
|
3.
Brett Hewitt - Rice Lake, WI
|
4.
TY Ollerich - Hartford, SD
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 45
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
2.
Rayel Livermont - Martin, SD
|
3.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
4.
Lauren Struxness - Appleton, MN
|
5.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
6.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
7.
Allison Vizecky - Brandt, SD
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Tracy Ellig - Horace, ND
|
2.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
3.
Jenna Clark - Howard, SD
|
4.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
5.
Brittany Hamann - Wells, MN
|
6.
Megan Taylor - Estelline, SD
|
7.
Storme Milne - Flandreau, SD
|
8.
Melissa Morris - Pierre, SD
|
9.
Teagan Gustafson - Hanley Falls, MN
|
10.
Courtney Otto - Marshall, MN
|
11.
Kate Hansen - Everly, IA
|
12.
Kayla Otto - Marshall, MN
|
13.
Haley Brown - Brookings, SD
|
14.
Katie Bell - Effie, MN
|
15.
Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
|
16.
Jordan Halvorson - Madison, MN
|
17.
McKayla Lucas - Jordan, MN
|
18.
Sarah Vrchota - Starbuck, MN
|
19.
Jolene Loiseau - Colman, SD
|
20.
Jojo Wagner - Hillman, MN
|
21.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
22.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
23.
Haley Huls - Sioux Center, IA
|
24.
Jennifer Gale - Hartford, SD
|
25.
Allie Simons - Aberdeen, SD
|
26.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
27.
Sharon Munn - Monticello, MN
|
28.
Molly Bates - Estherville, IA
|
29.
Meg McPadden - Garrison, ND
|
30.
Ashley Boomgarden - Davis, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Kaycee Pedersen - Platte, SD
|
2.
Heidi Gunderson - Murdock, MN
|
3.
Cheyenne Brown - Brookings, SD
|
4.
Brooke Ollerich - Hartford, SD
|
5.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
|
6.
Kassidy Noem - Castlewood, SD
|
7.
Kayla Post - Chandler, MN
|
8.
Alexandra Smiley - Kadoka, SD
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Wyatt Hicks - Zimmerman, MN
|
2.
Nick Coulter - Colman, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Connor Gary - Granada, MN
|
2.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
3.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
4.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
|
5.
Tucker Whitney - Iona, SD
|
|
Sr. Breakaway - 21
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Dana Sippel - Pierpont, SD
|
2.
John McKay - Huron, SD
|
3.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
4.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
2.
Jim Wiese - Davis, SD
|
3.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
4.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
5.
John Dean - Platte, SD
|
6.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
7.
Bart Ness - Kennebec, SD
|
8.
Lane Hagen - Webster, SD
|
9.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
10.
Gary Olson - Shell Lake, WI
|
11.
Scott Reiners - Tea, SD
|
12.
Dave Ling - Windom, MN
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
|
2.
Greg Hewitt - Shell Lake, WI
|
3.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
4.
Kirk Ford - Huron, SD
|
5.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
|
Steer Wrestling - 13
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
2.
Justin Zwiefel - Burt, IA
|
3.
Justin Ward - Maybel, MN
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Brandon Spencer - Pierre, SD
|
2.
Matt Koch - Clarks Grove, MN
|
3.
Jordan Wagner - Silver Lake, MN
|
4.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
5.
Tate Cowan - Ft. Pierre, SD
|
6.
Chance Carlson - Wells, MN
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Blake Boysen - Sioux Falls, SD
|
2.
Chase Albers - Hartford, SD
|
3.
Kyle Albers - Hartford, SD
|
4.
TY Ollerich - Hartford, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 42
Over 40 CR - 16
|
1. Fri, June 20 2014, 6:30 PM 1.
Dana Sippel - Pierpont, SD
|
2.
Michael Filkouski - Sun Prarie, WI
|
2S. Sat, June 21 2014, 12:00 PM 1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
2.
Todd Rose - Volga, SD
|
3.
Quinlan D Thomas - Chetek, WI
|
4.
Tim Christopher - Decorah, IA
|
5.
Shaw Loiseau - Colman, SD
|
6.
Dave Ling - Windom, MN
|
7.
Lane Hagen - Webster, SD
|
8.
Scott Reiners - Tea, SD
|
9.
Jim Wiese - Davis, SD
|
10.
Emmett Davis - Estelline, SD
|
3. Sat, June 21 2014, 6:30 PM 1.
Greg Hewitt - Shell Lake, WI
|
2.
Charlie Kenny - Onawa, IA
|
3.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
|
4.
Andy Schubert - Brainerd, MN
|
|
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|