Bareback - 8
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Trig Clark - Meadow, SD
|
2.
Kelcey Nordvold - Ft. Pierre, SD
|
3.
Lonnie Lesmeister - Rapid City, SD
|
4.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Cameron Wright - Eagle Butte, SD
|
2.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
3.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
4.
Shelby Schmidt - Solon, ND
|
|
Barrel Racing - 20
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Tawny Maxon - Little Eagle, SD
|
2.
Madison Rau - Mobridge, SD
|
3.
Linda Evridge - Lemmon, SD
|
4.
Rudie Hepper - Mandan, ND
|
5.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
6.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
7.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
8.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
9.
Martina Graner - Huff, ND
|
10.
Denise Bauman - McLaughlin, SD
|
11.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
12.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Annie Fulton - Miller, SD
|
2.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
3.
Peyton Smith - Lantry, SD
|
4.
Lanaya Brauer - Menoken, ND
|
5.
Treva Beard - Menoken, ND
|
6.
Karlee Kalderer - Menoken, ND
|
7.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
8.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
|
Bull Riding - 15
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Hayden Neigel - Eagle Butte, SD
|
2.
Zane Ducheneaux - Carson, ND
|
3.
Scott Shoemaker - Gregory, SD
|
4.
Dayton Spiel - Parade, SD
|
5.
Camron Dakota - Halliday, ND
|
6.
Adam Houn - Strasburg, ND
|
7.
Clint Schwarz - Pennington, MN
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Wyatt Alexander - Mobridge, SD
|
2.
CJ Pesicka - Timber Lake, SD
|
3.
Jake Cobbs - Mandan, ND
|
4.
Duffy Dupree - Timber Lake, SD
|
5.
Nolan Hall - Timber Lake, SD
|
6.
Kritter Lance - Killdeer, ND
|
7.
Tate Smith - Litchville, ND
|
8.
Brent Allen - Mandan, ND
|
|
Calf Roping - 13
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Rob Black - Minot, ND
|
2.
Garrett Dockter - Benhoff, ND
|
3.
Austin Visser - Spiritwood, ND
|
4.
Logan Seifert - Scranton, ND
|
5.
Brett Burke - Newell, SD
|
6.
Kane Gjermundson - Marshall, ND
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Blake Eggl - Minot, ND
|
2.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
3.
Jason Lawrence - Wasburn, ND
|
4.
Doug Lawrence - Timber Lake, SD
|
5.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
6.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
7.
Scott Hooveseol - Almont, ND
|
|
Goat Tying - 5
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
2.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
3.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
4.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Annie Fulton - Miller, SD
|
|
Ladies Breakaway - 21
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Shannon Brandt - Killdeer, ND
|
2.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
3.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
4.
Bailie Vandenburg - Flasher, ND
|
5.
Kelly Vetter - Flasher, ND
|
6.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
7.
Justine Gjermundson - Marshall, ND
|
8.
Tana Bonnet - Isabel, SD
|
9.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
10.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
2.
Annie Fulton - Miller, SD
|
3.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
4.
Kristen Lawrence - Mobridge, SD
|
5.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
|
6.
Mercedes Williams - Faith, SD
|
7.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
8.
Colbee Mohr - Timber Lake, SD
|
9.
Shanna Simon - Timber Lake, SD
|
10.
Keri Jo Lawrence - Timber Lake, SD
|
11.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 15
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Jade Maier - Bowdle, SD
|
2.
Brit Luger - Ft. Yates, ND
|
3.
Clint Schwarz - Pennington, MN
|
4.
Cole Hindman - Belvedere, ND
|
5.
Seth Longbrake - Howes, SD
|
6.
Jesse Wilson - Kyle, SD
|
7.
Tucker Whitney - Iona, SD
|
8.
Jay Longbrake - Dupree, SD
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Devon Burghart - Mandan, ND
|
2.
Dillon Ducheneaux - Mobridge, SD
|
3.
Sutton Sandquist - Trail City, SD
|
4.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
|
5.
Kole Wynia - Avon, SD
|
6.
Jake Moreland - Spearfish, SD
|
7.
Will Bagley - Baker, MT
|
|
Sr. Breakaway - 19
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Jay Black - Minot, ND
|
2.
Gayle Evridge - Lemmon, SD
|
3.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
4.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
5.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
6.
Rob Black - Minot, ND
|
7.
Les Haugen - Alexander, ND
|
8.
Mac Ladue - Trenton, ND
|
9.
Larry Vetter - Flasher, ND
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Kirk Ford - Huron, SD
|
2.
Tom Williams - Faith, SD
|
3.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
4.
Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
|
5.
Kelly Eggl - Minot, ND
|
6.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
7.
Mark Fulton - Miller, SD
|
8.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
9.
Lynn Williams - Faith, SD
|
10.
Rodney Nelson - Almont, ND
|
|
Steer Wrestling - 4
|
1. Sat, June 14 2014, 6:00 PM 1.
Simon Quackenbush - Circle, MT
|
2. Sun, June 15 2014, 6:00 PM 1.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
2.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
3.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 18
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|