Bareback - 3
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Stetson Murphy - Rapid City, SD
|
2.
Ryan Burkinshaw - Hermosa, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Lonny Lesmeister - Rapid City, SD
|
|
Barrel Racing - 15
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Reann Crane - Whitewood, SD
|
2.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
3.
Cindy Mankin - Gillette, WY
|
4.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
5.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
6.
Becky Gropper - Belle Fourche, SD
|
7.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Cassie Hicks - Sturgis, SD
|
2.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
3.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
4.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
5.
Wanda Brown - Edgemont, SD
|
6.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
7.
Nikki Steffes - Vale, SD
|
8.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
|
Bull Riding - 6
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Bryn McKay - Wall, SD
|
2.
Neil Muscat - Sundance, WY
|
3.
Taylor Romine - Newcastle, WY
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Allen Auer - Whitewood, SD
|
2.
Daniel Everle - Oelrichs, SD
|
3.
Rhett Harper - Oral, SD
|
|
Calf Roping - 15
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Daine McNenny - Sturgis, SD
|
2.
Will Smith - Gordon, NE
|
3.
Shawn Patars - Chadron, NE
|
4.
Mitch McAdow - Littleton, CO
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Billy Boldon - Oglala, SD
|
2.
Kean Edwards - Gillette, WY
|
3.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
4.
Clint Aindred - Oral, SD
|
5.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
6.
Justin Scofield - Volga, SD
|
7.
Colton Musick - Pierre, SD
|
8.
Chad Pelster - Belle Fourche, SD
|
9.
Lane Fulton - Miller, SD
|
10.
Grady Lockhart - Oelrichs, SD
|
11.
Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
|
|
Goat Tying - 6
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Kristi Birkeland - Dupree, SD
|
2.
Jamie Britton - Buffalo, SD
|
3.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
4.
Joey Painter - Buffalo, SD
|
5.
Trisha Price - Faith, SD
|
|
Ladies Breakaway - 25
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
2.
Sierra Correll - Edgemont, SD
|
3.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
4.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
2.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
3.
Tami Dyer - Crawford, NE
|
4.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
5.
Liza Ingram - Defuniak Springs, FL
|
6.
Jamie Britton - Buffalo, SD
|
7.
Alisa McGrath - Belle Fourche, SD
|
8.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
|
9.
Tana Bonnet - Rapid City, SD
|
10.
Hanna Brown - Faith, SD
|
11.
Joey Painter - Buffalo, SD
|
12.
Jana Jasper - St. Charles, SD
|
13.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
14.
Whitney Knippling - Chamberlain, SD
|
15.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
16.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
|
17.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
18.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
19.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
20.
Elizabeth Baker - Box Elder, SD
|
21.
Trisha Price - Faith, SD
|
|
Mixed Team Roping - 24
Saddle Bronc - 10
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Jake Moreland - Red Owl, SD
|
2.
Dalton Hump - Ft. Pierre, SD
|
3.
Jay Longbrake - Dupree, SD
|
4.
Seth Flack - Crawford, NE
|
5.
Shorty Garrett - Dupree, SD
|
6.
Eric Addison - Caputa, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
2.
JD Anderson - Martin, SD
|
3.
Kaden Deal - Dupree, SD
|
4.
Travis Schroth - Buffalo Gap, SD
|
|
Sr. Breakaway - 23
|
1. Sat, September 14 2013, 1:00 PM 1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
2.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
3.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
4.
Danny Vetter - Lusk, WY
|
5.
Jerry Golliher - Belle Fourche, SD
|
6.
Jerry Gruell - Lusk, WY
|
7.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
2.
Delbert Cobb - Red Owl, SD
|
3.
Rich Steedley - Sundance, WY
|
4.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
5.
Terry McPherson - Piedmont, SD
|
6.
Mike Nelson - Philip, SD
|
7.
Marty Burress - Piedmont, SD
|
8.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
9.
Kirk Ford - Huron, SD
|
10.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
11.
John Dean - Platte, SD
|
12.
JB Lord - Sturgis, SD
|
13.
Clifford Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
14.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
15.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
16.
Dee Zimmerman - Harrison, NE
|
|
Steer Wrestling - 15
|
3. Sun, September 15 2013, 1:00 PM 1.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
2.
Jade Berry - Rapid City, SD
|
3.
Wyatt Schaack - Wall, SD
|
4.
Ace Berry - Rapid City, SD
|
5.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
6.
Clint Nelson - Philip, SD
|
7.
Ryne Baier - Buffalo, SD
|
8.
Tye Hale - Faith, SD
|
9.
Dean Moncur - Sturgis, SD
|
10.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
11.
JB Lord - Sturgis, SD
|
12.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
13.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
14.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
15.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
|
Team Penning - 7
Team Roping - 28
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|