Bareback - 10
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Joe Wilson - Long Valley, SD
|
2.
Chance Englebert - Burdock, SD
|
3.
Lonny Lesmeister - Rapid City, SD
|
4.
Anthony Gourneau - Fort Thompson, SD
|
5.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Trig Clark - Meadow, SD
|
2.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
3.
Shane O'Connell - Rapid City, SD
|
4.
Tayte Clark - Meadow, SD
|
5.
Ryan Burkinshaw - Hermosa, SD
|
|
Barrel Racing - 50
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
2.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
3.
Lacy Cowan - Highmore, SD
|
4.
Tawny Maxon - Little Eagle, SD
|
5.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
6.
Whitney Sprunk - Hermosa, SD
|
7.
Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
|
8.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
9.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
10.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
11.
Shanna Anderson - Eagle Butte, SD
|
12.
Kay Korneman - Belle Fourche, SD
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Allene Nelson - Grassy Butte, ND
|
2.
Bobbie Till - Dupree, SD
|
3.
Kami Elshere - Faith, SD
|
4.
Amy Tierney - Oral, SD
|
5.
Brandy Holzer - Mobridge, SD
|
6.
Lacey Jo March - Hot Springs, SD
|
7.
Wanda Brown - Edgemont, SD
|
8.
Jessica Holmes - Buffalo, SD
|
9.
Brandy Wardell - Buffalo, SD
|
10.
Sammi Berry - Interior, SD
|
11.
Cindy Mankin - Gillette, WY
|
12.
Erin Wanner - Dickinson, ND
|
13.
Tess Hansen - Dickinson, ND
|
14.
Kaylee Gallino - Wasta, SD
|
15.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
16.
Mariah Weber - Spearfish, SD
|
17.
Karin Greff - Wessington Springs, SD
|
18.
Calby Pearman - Eagle Butte, SD
|
19.
Bailee Murnion - Bowman, ND
|
20.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
21.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
22.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
23.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
24.
Shelly Lammers - Belle Fourche, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Dee Haugen - Sturgis, SD
|
2.
Madison Rau - Mobridge, SD
|
3.
Jill Moody - Pierre, SD
|
4.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
5.
Amy Deichert - Spearfish, SD
|
6.
Mazee Pauley - Wall, SD
|
7.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
8.
Aubree Stevens - Dupree, SD
|
9.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
10.
Lacey Houck - Akaska, SD
|
11.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
12.
Martina Jo Graner - Huff, ND
|
13.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
14.
Lacey Weiss - Faith, SD
|
|
Bull Riding - 15
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Taylor Miller - Faith, SD
|
2.
Levi Schonebaum - Ft. Pierre, SD
|
3.
Kyle Robioux - McIntosh, SD
|
4.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
5.
Jared Schaefer - Leola, SD
|
6.
Taylor Romine - Newcastle, WY
|
7.
TY Traversie - Timber Lake, SD
|
8.
Wil Kolb - Meadow, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Hayden Neigel - Eagle Butte, SD
|
2.
Collin Hunt - Eagle Butte, SD
|
3.
Jett Peterson - Parade, SD
|
4.
Nolan Hall - Mobridge, SD
|
5.
Nick Johns - Faith, SD
|
6.
Clint Nelson - Philip, SD
|
7.
Ian Jacobs - Belle Fourche, SD
|
|
Calf Roping - 35
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Billy Olson - Mud Butte, SD
|
2.
Logan Brown - Miles City, MT
|
3.
Jesse Medearis - Ismay, MT
|
4.
Jayce Doan - McKenzie, ND
|
5.
Brett Burke - Newell, SD
|
6.
Robert Breuer - Fairview, MT
|
7.
Jed Davison - Miles City, MT
|
8.
Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
|
9.
Wyatt Schaack - Wall, SD
|
10.
Tyus Olson - Mud Butte, SD
|
11.
Kourt Starr - Dupree, SD
|
12.
David Hinman - Hay Springs, NE
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Michael McPherson - Box Elder, SD
|
2.
Garrett Dockter - Denhoff, ND
|
3.
Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
|
4.
Daine McNenny - Sturgis, SD
|
5.
Jon Peek - Williston, ND
|
6.
Jamie Wolf - Pierre, SD
|
7.
Pearson Wientjes - Mound City, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Treg Schaack - Edgemont, SD
|
2.
Jesse Clement - Ridgeview, SD
|
3.
Jess Woodward - Dupree, SD
|
4.
Doug Lawrence - White Horse, SD
|
5.
Logan Seifert - Scranton, ND
|
6.
Tye Hale - Faith, SD
|
7.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
8.
Trey Young - Dupree, SD
|
9.
Jason Lawrence - Washburn, ND
|
10.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
11.
Samuel Boldon - Oglala, SD
|
12.
Matt Peters - Hot Springs, SD
|
13.
Deon Dorsey - Isabel, SD
|
14.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
15.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
16.
Colton Musick - Pierre, SD
|
|
Goat Tying - 22
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
2.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
3.
Jacque Murray - Isabel, SD
|
4.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
5.
Katy Miller - Faith, SD
|
6.
Shayna Miller - Faith, SD
|
7.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
8.
Kelsey Arthur - Fairfax, SD
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Teddi Schwagler - Mandan, ND
|
2.
Amy Tierney - Oral, SD
|
3.
Jada Maher - Selfridge, ND
|
4.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
5.
Stacy Doll - Dickinson, ND
|
6.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
7.
Trisha Price - Faith, SD
|
8.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
2.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
|
3.
Mazee Pauley - Wall, SD
|
4.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
5.
Kristi Birkeland - Dupree, SD
|
6.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
|
Ladies Breakaway - 64
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
2.
Katy Miller - Faith, SD
|
3.
Shayna Miller - Faith, SD
|
4.
Shanna Anderson - Eagle Butte, SD
|
5.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
6.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
|
7.
Jacque Murray - Isabel, SD
|
8.
Danni Jo Hinman - Hay Springs, NE
|
9.
Chaylyn Birkeland - Dupree, SD
|
10.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
11.
Brandi Cwach - Geddes, SD
|
12.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
13.
Bailey Peterson - Parade, SD
|
14.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
15.
Alisa McGrath - Belle Fourche, SD
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
2.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
3.
Dawn Carson - Killdeer, ND
|
4.
Rhonda Miller - Fruitdale, SD
|
5.
Kaylee Nelson - Dickinson, ND
|
6.
Amy Tierney - Oral, SD
|
7.
Kali Olson - Buffalo, SD
|
8.
Corey Hart - Mobridge, SD
|
9.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
10.
Trista Berry - Rapid City, SD
|
11.
Stacy Doll - Dickinson, ND
|
12.
Elizabeth Baker - Box Elder, SD
|
13.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
14.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
15.
Kayla Nelson - Bowman, ND
|
16.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
17.
Tana Bonnet - Rapid City, SD
|
18.
Misty McPherson - Piedmont, SD
|
19.
Kaycee Nelson - Buffalo, SD
|
20.
Trisha Price - Faith, SD
|
21.
Calby Pearman - Eagle Butte, SD
|
22.
Hanna Brown - Faith, SD
|
23.
Sadie Gjermundson - Halliday, ND
|
24.
Bailie Vandenburg - Flasher, ND
|
25.
Teddi Schwagler - Mandan, ND
|
26.
Mariah Weber - Spearfish, SD
|
27.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
28.
Shaldon Osterberg - Killdeer, ND
|
29.
Jessica Holmes - Buffalo, SD
|
30.
Brandi Pihl - Buffalo, SD
|
31.
Kelly Vetter - Flasher, ND
|
32.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
2.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
|
3.
Jana Jasper - St. Charles, SD
|
4.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
5.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
6.
Kari Jo Lawrence - Mobridge, SD
|
7.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
8.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
9.
Mazee Pauley - Wall, SD
|
10.
Tanielle Arneson - Enning, SD
|
11.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
|
12.
Brooke Nelson - Philip, SD
|
13.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
14.
Kasey Till - Faith, SD
|
15.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
16.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
17.
Breann Stevens - Dupree, SD
|
|
Mixed Team Roping - 36
Saddle Bronc - 16
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Sutton Sandquist - Trail City, SD
|
2.
Tyrell Bachman - Faith, SD
|
3.
Dalton Hump - Faith, SD
|
4.
Cole Pateneaude - Dupree, SD
|
5.
Blake Farlee - Eagle Butte, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Jake Moreland - Red Owl, SD
|
2.
Kash Deal - Dupree, SD
|
3.
Eric Gewecke - Red Owl, SD
|
4.
Ty Kennedy - Philip, SD
|
5.
Seth Longbrake - Howes, SD
|
6.
Shorty Garrett - Dupree, SD
|
7.
Shilo Donner - Morristown, SD
|
8.
Tayte Clark - Meadow, SD
|
9.
Cole Hindman - Belvidere, SD
|
10.
Eric Addison - Caputa, SD
|
11.
Kaden Deal - Dupree, SD
|
|
Sr. Breakaway - 31
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
2.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
3.
Les Haugen - Alexander, ND
|
4.
Marty Burress - Piedmont, SD
|
5.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
6.
Rich Steedley - Sundance, WY
|
7.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
8.
Bob Burke - Sundance, WY
|
9.
John Dean - Platte, SD
|
10.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
11.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
12.
Bob Alley - Isabel, SD
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Terry McPherson - Piedmont, SD
|
2.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
3.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
|
4.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
5.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
6.
Dana Sippel - Pierpont, SD
|
7.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
8.
Larry Vetter - Flasher, ND
|
9.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
10.
Kirk Ford - Huron, SD
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
|
2.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
3.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
4.
Bob Clement - Ridgeview, SD
|
5.
Doug Young - Dupree, SD
|
6.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
|
7.
Delbert Cobb - Red Owl, SD
|
8.
Len Hofer - Piedmont, SD
|
9.
Clifford Tibbs - Ft. Pierre, SD
|
|
Steer Wrestling - 37
|
1. Sat, August 03 2013, 6:00 PM 1.
Brent Sutton - Oneida, SD
|
2.
Justin Kolb - Meadow, SD
|
3.
Reed Petersek - Colome, SD
|
4.
Ace Berry - Rapid City, SD
|
5.
Vance Steedley - Sundance, WY
|
6.
Jayce Doan - McKenzie, ND
|
7.
Tee Burress - Piedmont, SD
|
8.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
9.
Jade Berry - Rapid City, SD
|
10.
David Hinman - Hay Springs, NE
|
11.
Wyatt Schaack - Wall, SD
|
12.
Joe Wilson - Long Valley, SD
|
13.
Wil Kolb - Meadow, SD
|
14.
Casey Cronon - Gettysburg, SD
|
2S. Sun, August 04 2013, 8:00 AM 1.
Ryon Rypkema - Caputa, SD
|
2.
Ryne Baier - Buffalo, SD
|
3.
Taz Olson - Prairie City, SD
|
4.
Tyler Hippen - Gillette, WY
|
5.
Jb Lord - Sturgis, SD
|
6.
Casey Olson - Prairie City, SD
|
7.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
8.
Jeremy Stadheim - Reeder, ND
|
3. Sun, August 04 2013, 6:00 PM 1.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
2.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
3.
Tye Hale - Faith, SD
|
4.
Dean Moncur - Sturgis, SD
|
5.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
6.
Tate Cowan - Ft. Pierre, SD
|
7.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
8.
Sam Olson - Buffalo, SD
|
9.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
10.
Tee Hale - White Owl, SD
|
11.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
12.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
13.
Clint Nelson - Philip, SD
|
14.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
15.
Tyler Haugen - Sturgis, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 44
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|