Bareback - 5
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Dru Wilking - Hartford, SD
|
2.
Andrew Hall - Wagner, SD
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
2.
Stetson Murphy - Rapid City, SD
|
3.
Thomas Kronberg - Forbes, ND
|
|
Barrel Racing - 32
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Sherry Johnson - Motley, MN
|
2.
Cindy Loiseau - Egan, SD
|
3.
Katie Fairfield - Egan, SD
|
4.
Jill Sundell - Elk River, MN
|
5.
Jolene Loiseau - Colman, SD
|
6.
Sidney Eibes - Stacyville, IA
|
7.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
8.
Shelby Vinson - Worthing, SD
|
9.
Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
|
10.
Jordan Moore - Mauston, WI
|
11.
Liza Braun - Fairmount, ND
|
12.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
13.
McKayla Lucas - Jordan, MN
|
14.
Katie Pitzen - Effie, MN
|
15.
Jojo Varner - Hillman, MN
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
|
2.
Courtney Otto - Marshall, MN
|
3.
Jill Berends - Maynard, MN
|
4.
Melissa Bachand - Belle Fourche, SD
|
5.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
6.
Ashley Currence - Sisseton, SD
|
7.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
8.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
|
9.
Linnea McPhee - Bemidji, MN
|
10.
Heidi Gunderson - Murdock, MN
|
11.
Beth Leabo - Wahpeton, ND
|
12.
Fonda Galbreath - Oakes, ND
|
13.
Morgan Janisch - Lake City, SD
|
14.
Skylar Kugler - Deer Creek, MN
|
15.
Kendra Currence - Sisseton, SD
|
16.
Heather Bosse - Cogswell, ND
|
17.
Bailey Webb-Olson - Hugo, MN
|
|
Bull Riding - 18
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Clay Hindman - Pierre, SD
|
2.
Trevor Bradeen - Rapid City, SD
|
3.
Jared Schaefer - Leola, SD
|
4.
Andrew Coughlin - Timber Lake, SD
|
5.
Tyson Donovan - Sturgis, SD
|
6.
Taylor Cowan - Fort Pierre, SD
|
7.
Travis Pollard - Gann Valley, SD
|
8.
Kyle Blume - Redfield, SD
|
9.
Evan Brakke - Fort Pierre, SD
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Jaron Stiegelmeier - Britton, SD
|
2.
Casey Heninger - Fort Pierre, SD
|
3.
Levi Schonebaum - Herrick, SD
|
4.
Lane Macconnell - Veblen, SD
|
5.
Matt Rhymer - South Shore, SD
|
6.
Clay Macconnell - Veblen, SD
|
7.
Cody Krause - Clear Lake, SD
|
8.
Casey Berends - Maynard, MN
|
9.
Travis Shepherd - Webster, SD
|
|
Calf Roping - 24
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Ron Skovly - Aurora, SD
|
2.
Mikey Loiseau - Egan, SD
|
3.
TY Orich - Hartford, SD
|
4.
Shaw Loiseau - Colman, SD
|
5.
Nolan Richie - Bristol, SD
|
6.
Carson Musick - Pierre, SD
|
7.
Chance Oftddahl - Pemberton, MN
|
8.
Chase Lako - Arthur, ND
|
9.
Garrett Dockter - Denhoff, ND
|
10.
Evan Thyberg - Hartford, SD
|
11.
Justin Scofield - Volga, SD
|
12.
Colton Musick - Pierre, SD
|
13.
Billy Bob Brown - Stephenville, TX
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
|
2.
Trey Young - Dupree, SD
|
3.
Tanner Cross - Woonsocket, SD
|
4.
JD Johnson - Dupree, SD
|
5.
Rex Treeby - Hecla, SD
|
6.
Elliot Hight - White River, SD
|
7.
Levi Hapney - Quinn, SD
|
8.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
9.
Trevor Peterson - Sisseton, SD
|
10.
Wyatt Janisch - Lake City, SD
|
11.
Seth Andersen - Hurley, SD
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 21
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
2.
Courtney Birkholtz - Willow Lake, SD
|
3.
Kaycee Monnens - Watertown, SD
|
4.
Katie Pitzen - Effie, MN
|
5.
Brittany Hamann - Holloway, MN
|
6.
Breanne Albers - Hartford, SD
|
7.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
8.
Melissa Morris - Pierre, SD
|
9.
Jojo Varner - Hillman, MN
|
10.
Cora Borman - Backus, MN
|
11.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
|
12.
Cheyenne Severson - Raymond, SD
|
13.
Kacey Struxness - Appleton, MN
|
14.
Meg McPadden - Rapid City, SD
|
15.
Jolene Loiseau - Colman, SD
|
16.
Sami McGuire - Backus, MN
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Alissa McGrath - Belle Fourche, SD
|
2.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
|
3.
Taryn Sippel - Pierpont, SD
|
4.
Courtney Otto - Marshall, MN
|
5.
Jennifer Gale - Hartford, SD
|
|
Mixed Team Roping - 8
Saddle Bronc - 2
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
2.
Kyle Hapney - Harrold, SD
|
|
Sr. Breakaway - 12
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
2.
Layne Hagen - Webster, SD
|
3.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
|
4.
Kirk Ford - Huron, SD
|
5.
Jay Hagen - Britton, SD
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Dana Sippel - Pierpont, SD
|
2.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
3.
Doug Young - Dupree, SD
|
4.
Marty Burress - Piedmont, SD
|
5.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
6.
Len Hofer - Piedmont, SD
|
7.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
|
Steer Wrestling - 21
|
1. Fri, May 24 2013, 7:00 PM 1.
Evan Thyberg - Hartford, SD
|
2.
Tate Cowan - Fort Pierre, SD
|
3.
Chase Albers - Hartford, SD
|
4.
Dillon Evenson - Humboldt, SD
|
5.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
6.
Mitch Morem - Austin, MN
|
7.
Chance Carlson - Wells, MN
|
8.
Jeremy Wagner - Hillman, MN
|
9.
TY Orich - Hartford, SD
|
10.
Matt Koch - Clarks Grove, MN
|
11.
Jordan Wagner - Silver Lake, MN
|
3. Sat, May 25 2013, 7:00 PM 1.
Charles Forell - Pierre, SD
|
2.
JD Johnson - Dupree, SD
|
3.
Austin O'Brien - Agency, IA
|
4.
Blake Williams - Piedmont, SD
|
5.
Jordan Kite - Webster City, IA
|
6.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
7.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
8.
Tom Hunt - Faith, SD
|
9.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
10.
Levi Hapney - Quinn, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 32
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|