Bareback - 8
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Tons Cummings - Eagle Butte, SD
|
2.
Lonny Lesmeister - Rapid City, SD
|
3.
Chance Englebert - Burdock, SD
|
4.
Anthony Gourneau - Fort Thompson, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
|
2.
Trig Clark - Meadow, SD
|
3.
Tayte Clark - Meadow, SD
|
4.
Kenny Feidler - Philip, SD
|
|
Barrel Racing - 45
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Laura O'Leary - Timber Lake, SD
|
2.
D'Ann Gehlsen - Mission, SD
|
3.
Crystal Hershey - Newcastle, WY
|
4.
Mariah Weber - Spearfish, SD
|
5.
Brooke Howell - Colony, WY
|
6.
Lann Shorb - Belle Fourche, SD
|
7.
Becky Edwards - Gillette, WY
|
8.
Madison Rau - Mobridge, SD
|
9.
Shawnee Fredericks - Hoven, SD
|
10.
Lacey Houck - Akaska, SD
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
2.
Bailey Peterson - Parade, SD
|
3.
Kami Elshere - Faith, SD
|
4.
Kaylee Gallino - Wasta, SD
|
5.
Whitney Sprunk - Hermosa, SD
|
6.
Courtney Whitman - Sturgis, SD
|
7.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
|
8.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
9.
Gale Beebe - Custer, SD
|
10.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
11.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
|
12.
Jill Moody - Pierre, SD
|
13.
Shelby Vinson - Worthing, SD
|
14.
Cindy Mankin - Gillette, WY
|
15.
Shandra Stromer - Ft Pierre, SD
|
16.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
17.
Kay Korneman - Belle Fourche, SD
|
18.
Lacey Luna - Box Elder, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Shelley Spratt - Lysite, WY
|
2.
Joey Painter - Buffalo, SD
|
3.
Shanna Anderson - Eagle Butte, SD
|
4.
Lacy Cowan - Highmore, SD
|
5.
Jessica Holmes - Buffalo, SD
|
6.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
7.
Allie Simons - Aberdeen, SD
|
8.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
9.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
10.
K.L. Spratt - Lysite, WY
|
11.
Mazie Pauley - Wall, SD
|
12.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
13.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
14.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
15.
Debra Bixler - Hitchcock, SD
|
16.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
17.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
|
Bull Riding - 44
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Hayden Neigel - Eagle Butte, SD
|
2.
TY Traversie - Timber Lake, SD
|
3.
Taygen Schuelke - Newell, SD
|
4.
Dayton Spiel - Parade, SD
|
5.
Clint Nelson - Philip, SD
|
6.
Chantry Norman - Ft Pierre, SD
|
7.
Tate Thybo - Belle Fourche, SD
|
8.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
|
9.
Spence Etzkorn - Dupree, SD
|
10.
Duffy Dupris - Timber Lake, SD
|
11.
Dakota Seymor - Mud Butte, SD
|
12.
Dalton Dampier - Wild Rose, ND
|
13.
CJ Pesicka - Timber Lake, SD
|
14.
Austin Pateneaude - Timber Lake, SD
|
15.
Zach Scofield - Belle Fourche, SD
|
16.
Tate Smith - Litchfield, ND
|
17.
Jake Frazier - White Horse, SD
|
18.
Taryl Smith - Litchfield, ND
|
19.
TC Frederick - Hoven, SD
|
20.
Wyatt Alexander - Mobridge, SD
|
21.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
|
22.
Kritter Lamb - Timber Lake, SD
|
23.
Skyler Johnson - Stanton, ND
|
24.
Dave Feichert - Jamestown, ND
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Tyson Donovan - Sturgis, SD
|
2.
Clay Hindman - Pierre, SD
|
3.
Kaid Hertz - Carson, ND
|
4.
Shawn Harris - Prairie City, SD
|
5.
Collin Hunt - Eagle Butte, SD
|
6.
Lane Scott - Presho, SD
|
7.
Evan Brakke - Presho, SD
|
8.
Riley Painter - Omaha, NE
|
9.
Nick Johns - Faith, SD
|
10.
Brent Allen - Mandan, ND
|
11.
Trevor Bradeen - Rapid City, SD
|
12.
Nolan Hall - Mobridge, SD
|
13.
Weston Wells - Carson, ND
|
14.
John Anderson - Viborg, SD
|
15.
Dane Maher - Eagle Butte, SD
|
16.
Riley Blankenship - Kildeer, ND
|
17.
TR Sterling - Pierre, SD
|
18.
Jett Peterson - Parade, SD
|
19.
Coleman Entze - Golden Valley, ND
|
20.
Teddy Iron Cloud - Wakpala, SD
|
|
Calf Roping - 32
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Kean Edwards - Gillette, WY
|
2.
Treg Schaack - Edgemont, SD
|
3.
Colton Musick - Pierre, SD
|
4.
Garrett Dockter - Denhoff, ND
|
5.
Brett Burke - Newell, SD
|
6.
Matt Peters - Hot Springs, SD
|
7.
Samuel Boldon - Oglala, SD
|
8.
Pearson Wientjes - Mound City, SD
|
9.
Billy Olson - Mud Butte, SD
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Kourt Starr - Dupree, SD
|
2.
Jason Lawrence - Washburn, ND
|
3.
Brent Belkham - Blunt, SD
|
4.
Doug Lawrence - White Horse, SD
|
5.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
6.
John Peek - Williston, ND
|
7.
Deon Dorsey - Isabel, SD
|
8.
Jesse Clement - Ridgeview, SD
|
9.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
10.
Michael McPherson - Box Elder, SD
|
11.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
12.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
13.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Lane Fulton - Miller, SD
|
2.
Logan Seifert - Scranton, ND
|
3.
Jamie Wolf - Pierre, SD
|
4.
Jayce Doan - McKenzie, ND
|
5.
Trey Young - Dupree, SD
|
6.
Wyatt Fulton - Miller, SD
|
7.
Daine McNenny - Sturgis, SD
|
8.
Levi Hapney - Quinn, SD
|
9.
Tye Hale - Faith, SD
|
10.
Jess Woodward - Dupree, SD
|
|
Goat Tying - 27
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Becky Edwards - Gillette, WY
|
2.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
|
3.
Dani Aus - Granite Falls, MN
|
4.
Jamie Britton - Buffalo, SD
|
5.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
6.
Stacy Doll - Dickinson, ND
|
7.
Kellee King - Casper, WY
|
8.
Shayna Miller - Faith, SD
|
9.
Georgia Diez - Phoenix, AZ
|
10.
Kelsey Arthur - Fairfax, SD
|
11.
Teagan Gustafson - Hanley Falls, MN
|
12.
Lacey Tech - Fairfax, SD
|
13.
Jordan Thurston - Gillette, WY
|
14.
Katy Miller - Faith, SD
|
15.
Braelee Aus - Granite Falls, MN
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
2.
Krystal Marone - Isabel, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Allie Simons - Aberdeen, SD
|
2.
K.L. Spratt - Lysite, WY
|
3.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
4.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
5.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
6.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
7.
Mazie Pauley - Wall, SD
|
8.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
9.
Sierra Spratt - Lysite, WY
|
10.
Kristi Birkeland - Dupree, SD
|
|
Ladies Breakaway - 61
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Bridget Howell - Colony, WY
|
2.
Katy Miller - Faith, SD
|
3.
Dani Aus - Granite Falls, MN
|
4.
Katie Doll - Prairie City, SD
|
5.
Kellee King - Casper, WY
|
6.
Jordan Thurston - Gillette, WY
|
7.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
|
8.
Brooke Howell - Colony, WY
|
9.
Georgia Diez - Phoenix, AZ
|
10.
Mariah Weber - Spearfish, SD
|
11.
Braelee Aus - Granite Falls, MN
|
12.
Jamie Britton - Buffalo, SD
|
13.
Stacy Doll - Dickinson, ND
|
14.
Crystal Hershey - Newcastle, WY
|
15.
Chaylyn Birkeland - Dupree, SD
|
16.
Teagan Gustafson - Hanley Falls, MN
|
17.
Shayna Miller - Faith, SD
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
2.
Kali Olson - Buffalo, SD
|
3.
Tess Steedley - Sundance, WY
|
4.
Kelly Vetter - Flasher, ND
|
5.
Hallie Fulton - Miller, SD
|
6.
Samantha Nelson - Creighton, SD
|
7.
Bailey Hapney - Quinn, SD
|
8.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
|
9.
Jacque Murray - Isabel, SD
|
10.
Kailee Webb - Isabel, SD
|
11.
Kaylee Nelson - Box Elder, SD
|
12.
Megan Steiger - Mobridge, SD
|
13.
Bailie Vandenburg - Flasher, ND
|
14.
Kari Jo Lawrence - Mobridge, SD
|
15.
Samantha Jorgenson - Watford City, ND
|
16.
Cory Hart - Mobridge, SD
|
17.
Misty McPherson - Piedmont, SD
|
18.
Danielle Schubert - Pierre, SD
|
19.
Bailey Peterson - Parade, SD
|
20.
Jana Jasper - St. Charles, SD
|
21.
Jenny Belkham - Blunt, SD
|
22.
Trista Berry - Rapid City, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Patti Jo Burress - Isabel, SD
|
2.
Kaycee Nelson - Buffalo, SD
|
3.
Joey Painter - Buffalo, SD
|
4.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
|
5.
Allie Simons - Aberdeen, SD
|
6.
Kayla Nelson - Bowman, ND
|
7.
Brenda White - Oelrichs, SD
|
8.
K.L. Spratt - Lysite, WY
|
9.
Shandel Yordy - Martin, SD
|
10.
Toree Gunn - Wasta, SD
|
11.
Lexy Williams - Hettinger, ND
|
12.
Sierra Spratt - Lysite, WY
|
13.
Elizabeth Baker - Box Elder, SD
|
14.
Kristi Steffes - Vale, SD
|
15.
Shanna Anderson - Eagle Butte, SD
|
16.
Mazie Pauley - Wall, SD
|
17.
Katie Lensegrav - Interior, SD
|
18.
Carole Hollers - Sturgis, SD
|
19.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
|
20.
Colbee Mohr - Timberlake, SD
|
21.
Cassy Woodward - Dupree, SD
|
22.
Jessica Holmes - Buffalo, SD
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 24
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Dalton Hump - Faith, SD
|
2.
Cole Patenaude - Cherry Creek, SD
|
3.
Tyler Wilson - Elm Springs, SD
|
4.
Seth Longbrake - Howes, SD
|
5.
Jake Moreland - Red Owl, SD
|
6.
Chantry Norman - Ft Pierre, SD
|
7.
Eric Gewecke - Red Owl, SD
|
8.
Dillon Ducheneaux - Mobridge, SD
|
9.
Jim O'Leary - Timber Lake, SD
|
10.
Kc Longbrake - Eagle Butte, SD
|
11.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
|
12.
Zeb Hoffman - Creighton, SD
|
13.
Taygen Schuelke - Newell, SD
|
14.
Wyatt Kammerer - Philip, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Tayte Clark - Meadow, SD
|
2.
Kaden Deal - Dupree, SD
|
3.
JD Anderson - Martin, SD
|
4.
Dalton Rixen - Richardton, ND
|
5.
Tyrel Backman - Faith, SD
|
6.
Ty Kennedy - Philip, SD
|
7.
Lane Stirling - Buffalo, SD
|
8.
Sam Lestwith - McLaughlin, SD
|
9.
Kash Deal - Dupree, SD
|
10.
Sutton Sandquist - Trail City, SD
|
|
Sr. Breakaway - 29
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
|
2.
Dana Sippel - Pierpont, SD
|
3.
Terry McCutcheon - Brookings, SD
|
4.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
|
5.
Bryce Sigman - Sturgis, SD
|
6.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
|
7.
Chuck Nelson - Hartford, SD
|
8.
John Dean - Platte, SD
|
9.
Kirk Ford - Huron, SD
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Delbert Cobb - Red Owl, SD
|
2.
Tim Olson - Buffalo, SD
|
3.
Bob Burke - Sundance, WY
|
4.
Gerald McInerney - Sundance, WY
|
5.
Darrell Barry - Belle Fourche, SD
|
6.
JB Lord - Sturgis, SD
|
7.
Bob Clement - Ridgeview, SD
|
8.
Rodney Nelson - Almont, ND
|
9.
Len Hofer - Piedmont, SD
|
10.
Larry Vetter - Flasher, ND
|
11.
Scott Lammers - Hermosa, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Billy Gallino - Wasta, SD
|
2.
Marty Burress - Piedmont, SD
|
3.
Gary Simon - Timber Lake, SD
|
4.
Dave Marone - Chamberlain, SD
|
5.
Doug Young - Dupree, SD
|
6.
Clifford Tibbs - Ft Pierre, SD
|
7.
John Hoven - McLaughlin, SD
|
8.
Marvin Gill - Mobridge, SD
|
9.
Harold Gerdes - Hecla, SD
|
|
Steer Wrestling - 29
|
1. Sat, July 27 2013, 6:00 PM 1.
Clint Nelson - Philip, SD
|
2.
Blake Williams - Piedmont, SD
|
3.
Joe Gesinger - White River, SD
|
4.
Brice Carmichael - Meadow, SD
|
2S. Sun, July 28 2013, 8:00 AM 1.
Vance Steedley - Sundance, WY
|
2.
Tom Hunt - Eagle Butte, SD
|
3.
Jacob Edler - Glen Ulin, ND
|
4.
Mike Wiedman - St Charles, SD
|
5.
Sam Olson - Buffalo, SD
|
6.
Cameron Morman - Glen Ulin, ND
|
7.
Eli Lord - Sturgis, SD
|
8.
Calder Johnston - Elm Springs, SD
|
9.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
|
10.
Jerod Schwarting - White River, SD
|
11.
JB Lord - Sturgis, SD
|
12.
Troy Wilcox - Red Owl, SD
|
13.
Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
|
14.
Jason Hapney - Harrold, SD
|
15.
Dean Moncur - Sturgis, SD
|
3. Sun, July 28 2013, 6:00 PM 1.
Wyatt Fulton - Miller, SD
|
2.
Casey Olson - Prairie City, SD
|
3.
Jeremy Stadheim - Reeder, ND
|
4.
Tye Hale - Faith, SD
|
5.
Jj Hunt - Ridgeview, SD
|
6.
Ryne Baier - Buffalo, SD
|
7.
Hoyt Krager - Miller, SD
|
8.
Tee Hale - White Owl, SD
|
9.
Jayce Doan - McKenzie, ND
|
10.
Taz Olson - Prairie City, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 40
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0
|